Ilu Polaków przerwie wigilijną kolację aby...zapalić papierosa? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 14 grudnia 2013 11:09

Ilu Polaków przerwie wigilijną kolację, aby zapalić papierosa?


Według danych Instytutu Onkologii w Warszawie i World Health Organisation około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 papierosów dziennie. Większość z nich nie będzie potrafiła rozstać się z tytoniowym dymem, nawet w czasie świątecznych spotkań rodzinnych, jak twierdzi terapeutka Kliniki Allena Carra - Anna Kabat.

Święta to nie tylko czas relaksu, to również stres związany z przygotowaniami, kupowaniem prezentów i biesiadowaniem przy stole z rodziną, która często dobitnie daje nam do zrozumienia, iż nie powinniśmy palić. Niestety wszyscy palacze wiedzą, iż nie powinni palić, a ponad 62% Polaków ma nawet poczucie winy z powodu palenia. Palacz sięga po papierosa, by poczuć się dobrze. Papieros daje mu relaks, odstresowanie i przyjemność – to złudzenie, który powoduje, iż miliony ludzi tkwią latami w nałogu i umierają na całym świecie na choroby odtytoniowe jak: rak płuc, udar mózgu czy astma oskrzelowa.


Zrozumieć nikotynową pułapkę
Przed zerwaniem z nałogiem palacza powstrzymuje strach. Przede wszystkim przed tym, iż odstawienia papierosów będzie prawdziwym koszmarem. Myślą, że „bez dymka" nie będą potrafili cieszyć się życiem, radzić sobie ze stresem oraz będą przeżywać prawdziwą traumę, funkcjonując ze świadomością, iż nigdy nie uwolnią się do końca i zawsze będą tęsknić za papierosem. Są to iluzje, które tworzą „nikotynową pułapkę" Obalając te mity i przekazując palaczom w trakcie psychoterapii na czym polega mechanizm pułapki, otrzymują oni wiedzę, która sprawia, iż próbują uwolnić się od nałogu i mają kontrolę nad tym, co się z nimi dzieje.


Spróbować skutecznej metody i uwolnić się od nałogu
Wiele ze znanych metod rzucania palenia to metody "silnej woli', bo niezależnie od tego, czy palacz stosuje plastry, gumę czy hipnozę, zawsze przychodzi moment, kiedy musi skonfrontować się z prawdziwym problemem, czyli z psychiczną potrzebą zapalenia. Co roku ponad 70% Polaków chce rzucić palenie, tylko 3% z nich uda się wygrać z nałogiem. Palacze są przekonani, że pozbawia się ich czegoś, co daje im przyjemność i wsparcie. To uczucie straty stwarza konflikt woli – palacz chce rzucić, ale jednocześnie rozpaczliwie pragnie zapalić – komentuje Anna Kabat (fot. powyżej), licencjonowany terapeuta metody Allena Carra i była palaczka. - Użycie silnej woli przy wychodzeniu z nałogu wręcz utrudnia zadanie, gdyż zakłada presję zewnętrzną i konieczność walki – dodaje terapeutka.
Metoda Allena Carra w odróżnieniu od innych sposobów rzucania palenia opiera się na psychoterapii, czyli psychicznym, a nie fizycznym uzależnieniu od nikotyny. Celem terapii jest zmiana nastawienia palacza do palenia i przede wszystkim do sposobu w jaki on myśli. Tak aby postrzegał zerwanie z nałogiem nie w kategoriach krzywdy, straty czy wyrzeczenia, lecz ulgi i odzyskania wolności. Większość osób potrzebuje 6 h, aby uczestnicząc w sesji metodą Allena Carra w formie seminarium prowadzonego w kameralnych grupach, zrozumieć na czym polega nikotynowa pułapka. Koncentracja na powodach uzależnienia i pojęcie mechanizmu palenia, pokazuje, iż zerwanie z nałogiem może być łatwe. W trakcie sesji uczestnicy mogą korzystać z regularnych z przerw na papierosa, co dla wielu osób jest szokujące. Metoda jest skutecznie stosowana na świecie od ponad 20 lat, w Polsce również powiększa się liczne grono palaczy, którzy na sesji prowadzonej metodą Allena Carra zapalili ostatniego papierosa.
Nadchodzące Święta i zbliżający się koniec roku, to czas, aby pomyśleć o sobie i o swoich bliskich w kontekście noworocznych postanowień. Jednym z nich może być spróbowanie skutecznej metody w walce z tytoniowym nałogiem, który rujnuje zdrowie, często atmosferę rodzinną oraz odchudza skutecznie nasze portfele. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy terapeuty daje palaczom szansę na odzyskanie wolności zamiast lęku i uzależnienia.


Rozmowa z licencjonowanym terapeutą metody Allena Carr'a, Anną Kabat.


Każdy palacz wie, że palenie jest szkodliwe i może prowadzić do niezwykle ciężkich chorób. Ponadto jest drogie i aspołeczne. Dlaczego mimo to wiele osób wciąż pali?

Strach, że bez papierosów nie będą potrafili cieszyć się życiem i radzić sobie ze stresem, nie będą potrafili zrelaksować się i skoncentrować, będą musieli przeżyć traumę, żeby się uwolnić, być może nigdy nie uwolnią się do końca i zawsze już będą tęsknić za papierosem. Źródłem tych lęków są złudzenia, jakie mamy na temat palenia, że palenie: sprawia przyjemność, pomaga się odprężyć albo skoncentrować, łagodzi stres albo zabija nudę itd.


Jest wiele metod rzucania palenia, mimo tego palaczom nie jest łatwo zerwać z nałogiem.


Wiele ze znanych metod rzucania palenia to metody "silnej woli', bo niezależnie od tego, czy palacz stosuje plastry, gumę, akupunkturę, laser czy hipnozę, zawsze przychodzi moment, kiedy musi skonfrontować się z prawdziwym problemem czyli z psychiczną potrzebą zapalenia. Może łykać tyle tabletek, ile tylko chce czy naklejać plastrów, ale jeśli nie uwolni się od tęsknoty za papierosem i tak w końcu będzie potrzebował silnej woli. Palacze są przekonani, że pozbawia się ich czegoś, co daje im przyjemność i wsparcie. To uczucie straty stwarza konflikt woli – palacz chce rzucić, ale jednocześnie rozpaczliwie pragnie zapalić. Koszmar palacza próbującego rzucić palenie metodą silnej woli, polega na psychicznym przygnębieniu wynikającym z przekonania, że pozbawia się on autentycznej przyjemności i wsparcia.

Jaka jest różnica między metodą Allena Carr'a a innymi sposobami, które mają pomóc nam w zerwaniu z nałogiem?


Metoda Allena Carr'a nie koncentruje się na powodach, dla których nie powinniśmy palić – ale na powodach, dla których palimy. Gdyby świadomość skutków palenia miała pomóc nam rzucić, już dawno byśmy nie palili! Metoda Allena Carr'a to rodzaj psychoterapii podczas której zajmujemy się uzależnieniem psychicznym. Obalamy także wszystkie mity i iluzje, pokazując palaczom, na czym ten mechanizm polega, jak działa to, co Allan Carr nazywa "nikotynową pułapką". Ta wiedza sprawia, że palacz, próbując uwolnić się od nałogu, ma kontrolę nad tym, co się z nim dzieje. Zmienia się jego stosunek do papierosa, jego psychiczne nastawienie i lęk przed rzuceniem znika. Wyjście z nałogu postrzega jako odzyskanie wolności, ulgę. Jeśli dalej dociera do niego, że palenie nie ma żadnych zalet, że uwalniając się od nałogu nic się nie traci i nie rezygnuje absolutnie z niczego, to wtedy przestaje mu też być potrzebna silna wola. Metoda kieruje wolę palacza przeciwko paleniu, zamiast kazać mu się mocować z konfliktem woli: chcę – nie mogę. O ile palacz w pełni zrozumie mechanizm nikotynowej pułapki i zastosuje się do kilku instrukcji, rzucanie palenia może być łatwe i nie musi oznaczać konieczności znoszenia przykrych objawów odstawienia. Nie stosujemy żadnych dodatkowych pomocy, żadnych substytutów, żadnej chemii, hipnozy itp..


Jak wyglądają w praktyce sesje rzucania palenia metodą Allena Carra?


Sesja ma formę seminarium, trwa ok. 6 godzin i prowadzona jest w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Sesję prowadzi licencjonowany terapeuta metody Allena Carra. Trenerzy to byli palacze, którzy rozstali się z nałogiem dzięki metodzie Easyway. Rozumieją palaczy. Nie są ich wrogami.
W czasie sesji, zakończoną półgodzinnym ćwiczeniem relaksacyjnym, palacze zachęcani są do palenia w czasie przerw, bo potrzebują tych kilku godzin, żeby do tej decyzji dojrzeć, pozbyć się wszelkich wątpliwości, osiągnąć odpowiednie nastawienie. Uwalniają się od iluzorycznego przekonania, że palenie sprawia im przyjemność albo pomaga. Pozbywają się poczucia krzywdy i straty, poczucia, że dokonują prawdziwego wyrzeczenia i poświęcenia. To sprawia, że uwalniają się od lęku, który nie pozwalał im przestać palić.
Większości uczestnikom wystarcza jedna główna sesja, żeby na zawsze już stać się niepalącym.
Jedynie nielicznym potrzebne jest dalsze wsparcie. W takich wypadkach oferujemy nieodpłatne seminaria tzw. wzmacniające. Kto w przeciągu trzech miesięcy, mimo udziału w obu seminariach wzmacniających, wróci do palenia, otrzymuje zwrot pełnej kwoty. Gwarancję palacze otrzymują na piśmie, bez żadnych dodatkowych warunków.

Dziękujemy za rozmowę.

 


 

***
Allen Carr Easyway Polska - licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International pomaga osobom uzależnionym od nikotyny skutecznie uwolnić się od nałogu. Metoda Easyway Allena Carr'a to najbardziej popularny, najskuteczniejszy program rzucania palenia. Istnieje ponad 100 klinik stosujących tę metodę w ponad 50 krajach świata.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 00:52