Dla małych piłkarzy i nie tylko Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 07 czerwca 2012 13:43
Dla małych piłkarzy i nie tylko

Lato to dla dzieci pora aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, bez względu na to czy spędzają czas na boisku czy tylko na osiedlowym podwórku. Jeżeli nasza pociecha nosi okulary, powinniśmy mieć pewność, że są one bezpieczne. O czym musimy pamiętać podpowiada rodzicom optyk, Anita Krawaritis (fot.poniżej)
.

altA. W mojej praktyce często jestem pytana przez rodziców, na co muszą zwrócić uwagę, wybierając okulary dla dziecka. Zawsze odpowiadam, że bardzo ważny jest materiał, z jakiego zrobiono soczewki. Musi być on odporny na stłuczenia, tak jak np: poliwęglan (z niego wykonuje się m.in. butelki dla niemowląt), trivex lub inny materiał organiczny (plastik). Pamiętajmy, że dzieci są bardzo aktywne i powinny mieć wytrzymałe okulary zarówno na boisku piłkarskim, podczas lekcji wychowania fizycznego, jak i  jazdy na rowerze. Zawsze polecam też, by okulary  miały antyrefleks. Zwiększa on przejrzystość szkieł, bo likwiduje szkodliwe odblaski światła od ich powierzchni. To podnosi komfort widzenia i niweluje efekt szybkiego męczenia się oczu, np. związany z wielogodzinnym wytężaniem wzroku przy czytaniu i pisaniu. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną są też bardziej odporne na zarysowania, łatwiejsze w czyszczeniu, a dzięki powłoce OPTIFOG również mniej zaparowują.
 

altB. Dziecięce okulary powinny być też lekkie. Zagwarantują to nie tylko odpowiednie oprawy, ale i soczewki wykonane z materiałów organicznych (plastikowych) - są one znacznie lżejsze od mineralnych (szklanych). Na ciężar wpływa również wielkość soczewek, lepiej więc, gdy mają one niewielką średnicę.  Przykładem takich szkieł są przeznaczone dla dzieci soczewki Miś, które mają małą grubość, a to bezpośrednio wpływa na ciężar całych okularów.

C. Ponieważ dzieci przebywają dużo na świeżym powietrzu (gra w piłkę, jazda na rowerze, rolkach , itp.), radzę rodzicom, by wybierali dla nich okulary z takimi soczewkami, które chronią przed szkodliwym UV. Funkcję tę spełniają wszystkie dobrej jakości szkła, także bezbarwne. Warto bowiem pamiętać, że do 18 roku życia absorbujemy około 80% dawki promieniowania UV, na jaką narażone są nasze oczy w ciągu całego życia. Wzrok dziecka należy zabezpieczać też przed olśnieniem słonecznym. Taka ochrona w słoneczne dni - na plaży, podczas górskich wycieczek lub dłuższego przebywania na świeżym powietrzu - powinna stać się nawykiem, podobnie jak stosowanie kremów z filtrem UV do ochrony skóry. Tę rolę spełniają okulary przeciwsłoneczne. Jednak wybierając je, bądźmy szczególnie ostrożni. Nie myślmy tylko o tym, by dzięki nim nie mrużyć oczu w słoneczny dzień. One przede wszystkim muszą mieć właściwości ochronne. Unikajmy więc niskiej jakości przyciemnionych okularów, są one bardzo szkodliwe. Źrenica, mając przed sobą zaciemnione szkło, automatycznie się rozszerza, by wpuścić więcej światła. Wtedy do oka dociera również więcej szkodliwego UV. Takie okulary raczej więc szkodzą niż pomagają. Dlatego pamiętajmy, by zarówno dzieci, jak i dorośli nosili tylko dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, mające odpowiednie właściwości ochronne.  

RADA !
Dbaj o to, by dziecko spędzało dużo czasu na świeżym powietrzu, oczywiście chroniąc oczy. Słońce to także nasz sprzymierzeniec. Wyjdź z dzieckiem na spacer. Wspólnie uprawiajcie sport  - grajcie w  piłkę, idźcie na rower. Pamiętajcie, że występowanie krótkowzroczności u dzieci jest coraz częściej łączone z intensywną pracą wzrokową na bliskie odległości (wpatrywanie się w ekran monitora komputerowego lub telewizora, a także  czytanie). Patrzenie na różne odległości jest więc dla oczu doskonałą  terapią.






/źródło -
alt  , fot. A . Krawaritis i JZO/


Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 00:06