Seniorze - korzystaj z życia Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 10 maja 2012 19:31
Seniorze - korzystaj z życia

Współcześni seniorzy są coraz aktywniejsi. Korzystają z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uczęszczają na kursy oraz warsztaty. Czynnie pragną też wypoczywać. Emerytura to doskonały czas na to, by zrealizować marzenia o podróżach. Barierę zwykle stanowią pieniądze. Są jednak sposoby na to, by powiększyć swój domowy budżet i czerpać radość z każdej chwili. Przecież życie po sześćdziesiątce wcale się nie kończy.

alt Dziś seniorzy podróżują coraz chętniej. Specjalne oferty wyjazdów dla grupy wiekowej 60+ przygotowuje coraz więcej biur podróży, a także hoteli i ośrodków SPA. Uwzględniają one to, że dla seniorów priorytetem jest wygoda i spokój. Specjalnie przygotowane turnusy, dopasowane do ich potrzeb wykluczają długotrwałe i męczące zwiedzanie podczas upałów czy niekomfortowe warunki noclegowe. Najważniejsze jest dbanie o dobre samopoczucie urlopowiczów.  

Ruszamy w drogę

Najbardziej pożądane przez osoby w wieku powyżej 60. roku życia wyjazdy to relaks połączony ze zwiedzaniem. Często przed realizowaniem takich marzeń seniorów powstrzymują jednak obawy związane z wielogodzinną podróżą i złym samopoczuciem spowodowanym zmianą klimatu. Dlatego na początek warto wybrać się na krótki, choćby dwudniowy wypad w Polskę. Ciekawe wycieczki dla Seniorów organizuje na przykład Biuro Podróży Artur. Co ważne, są to wyjazdy autokarowe, nie wiążą się z podróżą samolotem i zmęczeniem. Jakie kierunki są najciekawsze? To zależy od regionu, czasem nie trzeba wyjeżdżać daleko od miejsca zamieszkania, by po prostu pobyć na łonie natury. Przepiękna jest Dolina Skarpy w pobliżu Warki, Stare Babice, w których można zobaczyć kościół wniebowzięcia NMP z XVIII w., klasycystyczny kościół św. Rocha, czy Zielonki – dwór znanego warszawskiego architekta Alfonsa Kropiwnickiego. Warto się wybrać również do miasta soli, a więc Bochni, zobaczyć Jurę Krakowsko-Częstochowską, odwiedzić Toruń, czy Beskid Śląski. Najważniejsza jest chęć zwiedzania.  

Pobyt wSPAniały

Wśród starszych turystów dużą popularnością cieszą się sanatoria. Tam, pod okiem lekarzy, mogą oni podjąć rehabilitację oraz poddać się niezbędnym zabiegom leczniczym. Specjalne kąpiele solankowe, borowinowe czy termalne nie tylko działają kojąco na nerwy, ale pomagają złagodzić np. objawy choroby Parkinsona. Wskazane są też osobom cierpiącym na dolegliwości układu krążenia. Tego rodzaju miejsca zazwyczaj są związane z leczeniem konkretnych schorzeń. - Można także podarować sobie odrobinę luksusu i wybrać się do SPA. Coraz więcej tego rodzaju ośrodków posiada bogate oferty dla seniorów. W SPA klienci w wieku 60+ przebywają pod stałą opieka medyczną. Na początku pobytu są poddawani badaniom ogólnym, na podstawie których planuje się dla nich serie zabiegów leczniczych, regenerujących oraz pielęgnacyjnych. Okłady, inhalacje, masaże, hydromasaże i gorące kąpiele to tylko niewielka część atrakcji oferowanych przez takie placówki.  

Skąd pieniądze? 

Wymarzone wczasy, w Polsce czy za granicą, wiążą się ze sporymi wydatkami. Przy niskiej emeryturze wygospodarowanie środków na podróże nie jest łatwe. Większość polskich seniorów sądzi więc, że nie może sobie pozwolić na wakacyjne wyjazdy i z zazdrością patrzy na swoich rówieśników z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, którzy właśnie na emeryturze zaczynają podróżować i korzystać z życia. Tymczasem jest kilka sposobów na podreperowanie domowego budżetu. Senior, który ma w banku rachunek osobisty, może postarać się o limit debetowy w ROR. Jeśli konto zasilane jest stałymi wpływami (jak emerytura lub renta) przyznawany jest on właściwie od ręki. Inna możliwość to szybki kredyt gotówkowy. Niektóre banki mają nawet specjalne oferty dla seniorów - wystarczy pokazać kilka ostatnich odcinków emerytury, by otrzymać pożyczkę. Ale uwaga - oprocentowanie takich błyskawicznych kredytów jest wysokie (nawet 20 proc.). Do tego większość pożyczek udzielanych seniorom musi być dodatkowo ubezpieczona, a składka ubezpieczeniowa doliczana jest do rat kredytu. Ciekawym rozwiązaniem jest także hipoteka odwrócona. W Polsce jest cały czas nowością, ale sprawdziła się już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech, gdzie zyskała uznanie organizacji zrzeszających i wspierających emerytów. Dziś w tych krajach tysiące osób poprawiają sobie status materialny właśnie dzięki odwróconej hipotece. Jak to działa? – Hipoteka odwrócona przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 65 lat i mają mieszkanie lub dom – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, lidera na polskim rynku hipoteki odwróconej. O jakich środkach finansowych mowa? – Wysokość świadczeń zależy od wieku i płci seniora oraz wartości jego nieruchomości. Przykładowo 75-letni mężczyzna, który jest właścicielem mieszkania wartego 400 tys. może liczyć na 1066 zł miesięcznie. Dla każdego klienta przygotowywana jest indywidualna kalkulacja wysokości renty hipotecznej – dodaje.  

Warto zainteresować się oferowanymi seniorom dodatkowymi środkami pieniężnymi, dzięki którym maja oni szansę żyć pełnią życia i realizować swoje młodzieńcze marzenia. Seniorzy mogą być równie aktywni i mobilni, jak ich rówieśnicy z zachodniej części Europy. A wyjazd na wakacje z pewnością zapewni dodatkową dawkę pozytywnej energii i wrażenia, które przez długi czas będą przedmiotem wspaniałych wspomnień.

 /źródło - Fundusz Hipoteczny DOM S.A./ Fot.Stefan Zubczewski

Polecamy tekst "Wyższa emerytura za mieszkanie" w zakładce "Warto przeczytać" 

 

 
Poprawiony: sobota, 11 stycznia 2014 00:04